Autorė Raimonda Mikučionytė, naujienų portalas „Jūsų Panevėžys”.
Nuotraukų autorius Rimvydas Ančerevičius
Panevėžio krašto žmonių su negalia sąjunga (PKŽNS) ir toliau vykdo projektą, kuris buvo pernai pateiktas Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos konkursui ir finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis.
Pagrindinis projekto tikslas – suteikti neįgaliems galimybę naudotis baseinu, sportuoti, išmokti plaukti, prasimankštinti vandenyje. Užsiėmimai negalią turintiems vyksta „Romantic“ viešbučio baseine, o atėjusiems būtina turėti galimybių pasą.
Suteikė galimybę sportuoti
PKŽNS pirmininkas Jonas Dumša pasakojo, kad, nors projekto įgyvendinimą pristabdė pandemija, jis vykdomas toliau.
„Labai džiaugiamės, kad galime neįgaliesiems pasiūlyti kuo įvairesnes ir įdomesnes fiziškai aktyvias bei sveikatai naudingas veiklas. O viena tokių veiklą ir yra plaukimas. Vykdomas projektas ir gautas finansavimas suteikė galimybę neįgaliesiems mokytis plaukti ir sportuoti vandenyje, kur juos prižiūri kvalifikuoti kineziterapeutai ir treneriai“, – priminė projekto esmę J. Dumša.
Pasak organizacijos vadovo, į projektą įtraukti ne tik PKŽNS nariai, bet ir kitų organizacijų atstovai.
„Į užsiėmimus „Romantic“ viešbučio baseine jau ateina ne tik mūsų sąjungos nariai, bet ir kurčiųjų bendruomenės atstovai, diabeto draugijos, išsėtine skleroze sergančių asociacijos ir kitų organizacijų nariai. Juk jie taipogi turi negalias, problemas su sveikata. Tarp ateinančių į užsiėmimus yra turinčių kompleksines negalias. Pavyzdžiui, viena iš kurčiųjų bendruomenės atstovių ne tik kad negirdi, bet ir sėdi neįgaliųjų vežimėlyje. Tačiau tos negalios jai netrukdo lankyti baseiną ir mokytis plaukti“, – aiškino J. Dumša.
Užsiėmimai – saugūs
PKŽNS pirmininkas sakė, kad grupės sudaromos iš 8 žmonių.
„Taip yra dėl saugumo. Turime du kineziterapeutus, o plaukimo užsiėmimai turi būti saugūs. Vienas kineziterapeutus prižiūri nuo kranto, o kitas vandenyje. Juk neįgalieji į baseiną atvažiuoja su vežimėliais, kiti sunkiau juda ir jiems reikia pagalbos. Be to, padeda naudotis su įsigytų keltuvu, kuriuo į vandenį gali nusileisti rateliais judantys, sunkiai vaikštantys ar kitokių sveikatos sutrikimų turintys neįgalieji“, – aiškino J. Dumša ir sakė, kad tiek plaukimo užsiėmimus lanko ir kurčiųjų bendruomenės atstovai.
Daro mankštą vandenyje
Plaukimo užsiėmimus baseine lanko ir Jaunuolių dienos centro lankytojai.
„Jie turi užsiėmimus baseine ir į juos ateina antradieniais. Beje, jaunuolių dienos centro lankytojai ir anksčiau lankydavo „Romantic“ baseiną, bet dabar juos įtraukėme į vykdomą projektą, kadangi turime specialistus, kurie praveda mankštą. Pasiūlėme jiems draugauti, kad užsiėmimai baseine būtų ne tik pasiplaukiojimas, bet ir mankšta. Vandenyje mankšta tęsiasi 45 min. Beje , baseino lankytojams yra iškelta sąlyga, kad pirma mankšta, o tik po to plaukiojimas baseine ar pirtis ir jacuzzi vonia“, – aiškino J. Dumša ir teigė, kad pandemijos metu labai naudingi sveikatai sportiniai užsiėmimai.
Būtinas galimybių pasas
Neįgaliųjų organizacijos pirmininkas priminė, kad baseino lankytojai privalo turėti galimybių pasą.
„Tokie reikalavimai, kuriuos diktuoja pandemija. Galimybių pasas reikalingas dėl savo paties ir kitų saugumo. Mes tai akcentuojame ir visuomet primename. Tik ne visi neįgalieji galimybių pasus turi, nes ne visi jų gali skiepytis“, – paaiškino projekto iniciatorius.
Baseiną lanko pakartotinai
Anot J. Dumšos, kai kurie baseino lankytojai pratęsia užsiėmimus baseine.
„Jie dėl sveikatos nori ir toliau lankyti baseiną. Pajuto, kad baseinas pagerino sveikatą. Todėl vėl sudarome grupę, kad žmonės galėtų tęsti pasiplaukiojimus baseine ir palaikytų sveikatą. Grupės yra taip sudarytos, kad vienos baseiną lanko pirmadieniais-trečiadieniais nuo 12 val., o kitos tas pačias dienas nuo 14 val. Kitoms grupėms užsiėmimai vyksta antradieniais-ketvirtadieniais, o laikas nuo 12 val. ir nuo 14 val.“, – pasakojo PKŽNS vadovas ir pridūrė, kad yra sudaryta dar vieną grupė iš diabeto draugijos „Viltis“ narių.
Keltuvas labai padeda
PKŽNS pirmininkas vėl pasidžiaugė, kad pavyko įsigyti iš Lietuvoje veikiančios firmos Vokietijoje pagamintą mobilų keltuvą.
„Tai – optimalus sprendimas. Jis patogus dėl daugelio priežasčių, bet svarbiausia – juo galima naudoti ne tik kokiose nors konkrečiose patalpose, kaip šiuo atveju – baseine, bet vasarą nusivežti prie upės ar ežero, pasinaudoti organizuojant baidarių žygius“, – teigė J. Dumša.
Galima registracija
Žmonių su negalia organizacijos vadovas priminė, kad galima užsiregistruoti į plaukimo užsiėmimus.
„Keičiasi tvarkaraščiais, keičiasi žmonės, todėl galime priimti norinčiuosius lankyti baseiną. Skambinkite Jonui Dumšai +370 640 30440, arba rašykite el. paštą: lznspan@gmail.com. Suderinsime baseino lankymo sąlygas ir laikus. Be to, žmonėms gal būt reikia ateiti ir įsitikinti, ar gali lankyti baseiną, ar mankštos vandenyje jam tinkamos“, – pristatė galimybes J. Dumša ir dar kartą perspėjo – baseino lankytojai privalo turėti galimybių pasą.
Panevėžio krašto žmonių su negalia sąjunga vykdo Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, administruojama Sporto rėmimo fondo, baseino projektą žmonėms su negalia.