Iš Sporto rėmimo fondo (SRF) 2022 m. kvietimo paskirstyti 1,36 mln. eurų sporto renginiams organizuoti ir asmenų, dirbančių ar teikiančių paslaugas sporto srityje, kvalifikacijai tobulinti bei sporto informacijai skleisti. Ši suma padalyta 30 sporto projektų, kurie bus vykdomi 2022–2025 metais. Iš jų 8 projektai skirti neįgaliųjų sporto veikloms skatinti, jiems teko daugiau nei 174 tūkst. eurų.

Ankstesniais metais SRF lėšos projektų rengėjams būdavo pradedamos skirstyti tik vėlyvą pavasarį. Šįmet pinigai juos pasieks anksčiau.

Finansavimą gavusių naujų projektų rengėjų planuose – įvairūs renginiai (nuo bėgimo, žygiavimo, teniso, būriavimo festivalių iki šeimų plaukimo, riedučių, ekstremalaus bėgimo su kliūtimis varžybų) ir mokymai specialistams, bet visų jų tikslas yra skatinti visuomenės ar konkrečių bendruomenių fizinį aktyvumą, akcentuoti judėjimo svarbą fizinei ir psichinei sveikatai.

Įprotį sportuoti, būtinybę būti fiziškai aktyviems lengviausia išugdyti jaunam žmogui. Šįmet didžiausias – 173 tūkst. eurų – finansavimas projektams, skirtiems sporto renginiams organizuoti, iš SRF skirtas „Lietuvos mažųjų žaidynėms“. Tai nuo 2018 m. rengiamas, visą Lietuvą apimantis, vaikus, pedagogus, ugdymo įstaigų administracijos darbuotojus bei tėvus įtraukiantis projektas. Pagrindinis jo tikslas – padėti darželinukams atrasti ir pajusti fizinio aktyvumo teikiamą džiaugsmą. Kasmet projekto turinys atnaujinamas, atsižvelgiant į dalyvių lūkesčius, ikimokyklinio ugdymo aktualijas. Šįmet projekto rengėjai darželiuose ves virtualius fizinio raštingumo ugdymo užsiėmimus, supažindins pedagogus su šia ugdymo metodika, organizuos festivalius vaikams ir tėveliams.

Vilniaus kurčiųjų sporto klubas „Gestas“ pakvies klausos negalią turinčiuosius į baidarių žygį, tarptautinį boulingo turnyrą, vasaros sporto žaidynes, biliardo, krepšinio ir tinklinio mėgėjų varžybas. Anot šio projekto rengėjų, sportas svarbus ne tik fizinei žmogaus sveikatai, jis sukuria ir puikias sąlygas socializacijai. Projekto pagrindinis tikslas – skatinti klausos negalią turinčių žmonių fizinį aktyvumą ir suteikti galimybę dalyvauti kurtiesiems pritaikytuose sporto renginiuose, kadangi visi renginiai bus organizuojami gestų kalba. Projektui finansuoti iš SRF skirti 36 tūkst. eurų.

Lietuvos aklųjų bibliotekos projekto „Nematau, bet judu“ tikslas – užtikrinti, kad sporto ir sveikatingumo informacija būtų prieinama ir regos negalią turintiems asmenims. Pasak projekto autorių, tokios informacijos poreikį išreiškė regos negalią turinčiųjų bendruomenė. Taigi neregiams bus pritaikyta leidinių apie sveiką mitybą sportuojantiems, parengti radijo laidų ir multimedijos pasakojimų ciklai, organizuojami fizinio aktyvumo ir sveikos mitybos programų pristatymo renginiai. Lietuvos aklųjų bibliotekos projektui iš SRF skirti daugiau nei 47 tūkst. eurų.

SRF finansuojami projektai atrenkami konkurso būdu – iš viso buvo pateikta 253 paraiškos projektų, skirtų sporto renginiams organizuoti ir asmenų, dirbančių ar teikiančių paslaugas sporto srityje, kvalifikacijai tobulinti bei sporto informacijai skleisti, finansavimui gauti. Jas vertino nepriklausomi ekspertai ir vertintojai, po to – švietimo, mokslo ir sporto ministro sudaryta Sporto projektų komisija.

SRF finansavimą gali gauti sporto projektai, skirti fizinio aktyvumo veikloms, skatinančioms fizinio aktyvumo plėtrą; sporto inventoriui ir įrangai įsigyti; sporto renginiams organizuoti; dirbančiųjų ar teikiančiųjų paslaugas sporto srityje kvalifikacijai tobulinti ir sporto informacijai skleisti; esamų sporto paskirties pastatų arba sporto paskirties inžinerinių statinių plėtrai, priežiūrai bei remontui.
10 proc. kiekvienai sričiai numatytų lėšų yra skiriama neįgaliųjų sporto plėtrą skatinantiems projektams įgyvendinti.

Pirmųjų keturių sričių sporto projektų konkursą administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pavaldus Švietimo mainų paramos fondas, paskutiniosios srities kvietimą – viešoji įstaiga Centrinė projektų valdymo agentūra.

Finansavimas likusiųjų sričių projektams bus baigtas skirstyti per artimiausius mėnesius. Iš viso 2022 m. naujiems sporto projektams planuojama paskirstyti ne mažiau nei 5 mln. eurų SRF lėšų.

Tęstiniams ankstesnių metų SRF kvietimų sporto projektams finansavimas užtikrinamas iš kiekvienų kitų metų SRF biudžeto. Šiuo metu tęsiami 154 minėtų dviejų sričių projektai.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrės įsakymus dėl SRF lėšomis finansuojamų projektų galima rasti čia: https://bit.ly/3ugAavY