Parengė Irmina Pryvalova, "Kėdainių mugė".
Kėdainiuose įkurtas, veiklą vykdantis įvairiose savivaldybėse, Sąmoningo judesio centras 2019 m. gavo Sporto rėmimo fondo finansavimą sporto projektui vykdyti ir kviečia norinčiuosius prisijungti į nemokamas treniruotes.
Pandemija atvėrė naujų galimybių
Pasak Simonos Skorupskienės, Sąmoningo judesio centro įkūrėjos ir vadovės, ši priemonė suteikė galimybę vaikams ir jaunimui dalyvauti treniruotėse visiškai nemokamai. „Pandemijai sugriovus taip kruopščiai sudėliotą fizinio aktyvumo skatinimo planą, teko keisti darbo pobūdį ir šiuo metu treniruotes vykdyti nuotoliniu būdu. Didelei nuostabai, galime pasakyti, kad tai buvo ne praradimas, bet dovana“, – šypsosi kvalifikuota pilateso trenerė S. Skorupskienė.
Džiugina tai, kad prie treniruočių jungiasi vis daugiau žmonių, dažnai jas lanko trys vienos šeimos kartos – vaikai, tėvai ir seneliai. Dalyviai džiaugiasi, kad jie sutaupo laiko, nereikia perdėtai rūpintis apranga. Moterys, turinčios mažų vaikų, dėl to negalėjusios lankytis sporto centruose, džiaugiasi, nes dabar gali dalyvauti veiklose, kai jų vaikai yra šalia. „Net ir vyrai, turėję stereotipinę nuomonę apie Pilateso treniruotes, atranda jų teigiamą poveikį, mato, jog jos, toli gražu, nėra lengvos“, – sako aktyvaus gyvenimo būdo propaguotoja S. Skorupskienė.
Apie Pilateso naudą
Pilatesas – viso kūno mankštos sistema, plačiai propaguojama visame pasaulyje. Pilateso metodas vertinamas kineziterapeutų, plačiai taikomas reabilitacijos centruose. Jis tinka sveikstantiems po ligų, operacijų, kenčiantiems nugaros skausmus. Taip pat šis metodas labai populiarus tarp šokėjų, manekenių, dainininkų, sportininkų, nes, priešingai nei dauguma treniruočių rūšių, stiprina giliuosius raumenis, suteikia galimybę nuolat progresuoti naudojant Pilateso įrenginius.
Pasak trenerės, taikant Pilateso treniravimo sistemą vyksta akivaizdūs kūno lankstumo bei kompozicijos pokyčiai, sumažėja nugaros skausmai. Tyrimai rodo, kad po aštuonių savaičių Pilateso mankštos mažėja žmonių, turinčių antsvorio, kūno apimtys bei svoris, kūno masės indeksas (KMI), procentinis riebalų kiekis. Žmonėms, jaučiantiems skausmus apatinėje nugaros dalyje, atliekant Pilateso pratimus, jau po 4–8 savaičių juntami pokyčiai: mažėja skausmas, gerėja lankstumas, didėja raumenų ištvermė, kinta kūno kompozicija, mažėja skoliozės laipsnis.
„Pilateso metodo taikymas taip pat gerina eiseną ir mažina kritimų tikimybę, o tai ypač aktualu vyresniame amžiuje. Pilateso pratimai yra ideali priemonė atkurti pilvo sienos raumenis, koordinaciją, pusiausvyrą, nuotaiką bei miego kokybę“, – tvirtina pašnekovė.
Laukia paskaitos su kompetentingais specialistais
Sąmoningo judesio centro įkūrėja ir vadovė S. Skorupskienė įsitikinusi, kad šioje srityje labai svarbu šviesti žmones. „Žmonėms reikia suprasti, kaip dirba ir keičiasi kūnas esant fiziškai aktyviems – treniruočių eigoje, kodėl svarbu išsikelti individualius tikslus, kaip padėti žmonėms atsikratyti psichologinių barjerų. Visiškai sveikų žmonių yra labai mažai ir tiems, kurie pradeda sportuoti, reikia konsultacijų, pokalbių, padrąsinimo“, – pastebi specialistė.
Tuo gali įsitikinti ir trenerės vedamų užsiėmimų dalyviai: treniruotės vyksta tokiu tempu, kad kiekvienas galėtų suspėti ir ne tik mechaniškai kartotų pratimus, bet ir išgirstų, kaip juos taisyklingai atlikti, kaip taisyklingai kvėpuoti, kodėl ir kuo tam tikras pratimas naudingas, koks jo poveikis kūnui.
Tačiau Sąmoningo judesio centras vien tuo neapsiribos. Vykdant projektą, jo dalyviams bus surengtos 7 nemokamos teorinės-praktinės paskaitos šiomis temomis: „Sportuojančių asmenų mityba“, „Papildų poveikis sveikatai“, „Sporto psichologija. Motyvacija ir tikslų išsikėlimas“, „Fizinio pasyvumo žala sveikatai“, „Fizinio aktyvumo nauda sveikatai“, „Sporto psichologija. Jos vaidmuo siekiant rezultatų“ bei „Relaksacijos būdai siekiant atsipalaiduoti, nusiraminti prieš ir / ar po varžybų“.
Siekia skatinti fizinį aktyvumą
Fizinio aktyvumo stoka – tai labai rimtas veiksnys, parodantis, kad vidaus organuose (tarp jų ir raumenyse) susikaupia riebalinis audinys, kuris sukelia organizmo uždegiminius procesus. Tai blogina viso organizmo sveikatą, mažina kognityvinį darbingumą.
„Šių laikų žmonės nekantrūs, nori skubaus atlygio už menką darbą, todėl kantrybės ir valios ugdymas turi nacionalinės reikšmės galvojant apie suaugusių žmonių sugebėjimą kurti ir išsaugoti šeimą, susikaupti ir pasiekti rezultatų darbe“, – sako S. Skorupskienė. Projekto rengėjų nuomone, Lietuvos biudžetą galima padidinti didinant pajamas, gaunamas mokesčių pavidalu, tačiau biudžetas gali būti didesnis, jei sumažintume išlaidas sveikatos apsaugos sistemoje, didesnį svorį suteikiant išlaidoms, kurios nukreiptos fiziniam aktyvumui skatinti kovai su nutukimu ir gyvenimo kokybei gerinti.
Jei norite prisijungti
Jei norite prisijungti prie treniruočių ir gauti kitą su projektu susijusią informaciją, kreipkitės el.p. s.skorupskiene@gmail.com arba tel.: 8 647 00 589.
Projektas „Vaikų ir jaunimo iki 29 m. fizinio aktyvumo skatinimas Kėdainių ir Jonavos r., ugdant teoriškai ir praktiškai“ bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Švietimo mainų paramos fondas.